В края на месеца в Плевен за втори път ще се състои Празник на пчелните продукти. Той се организира от Областния пчеларски съюз и кооперация "Плевен Мед 2023". Инициативата е под патронажа на кмета на община Плевен. Това стана известно на пресконференция в Националния пресклуб в Плевен с участието на председателя на Областния пчеларски съюз доц. Юлиян Станчев и председателя на кооперацията Петьо Петров.
Приключи туристическият сезон за пещерата Бисерна. Посетители няма да се приемат до април следващата година. Това съобщиха от Дирекцията на Природния парк (ДПП) „Шуменско плато“. Оттам припомнят, че ограничението е въведено, за да се опазят прилепите, които обитават пещерата.
През тази година пещерата е посетена от близо 5000 туристи. Бисерна е предпочитано място за екскурзия на ученически групи. Красивият природен феномен е разгледан от деца от Русе, Варна, Силистра, Тервел, Добрич и други населени места. Туроператорите също включват пещерата в своите програми, отбелязват от ДПП „Шуменско плато“.
Бисерна - най-дългата и красива пещера в Природен парк „Шуменско плато“ бе отворена за посещения от 4 септември, както информира . Разходката в пещерата е около 800 метра в едната посока, температурата е около 10 градуса и затова е необ
Над 3 800 лева бяха събрани за часове в ромския квартал в Кюстендил, парите са в помощ на пострадалите строителни работници в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров. Кампанията започна вчера в 14:00 часа и завърши шест часа по-късно. Парите се набираха в помощ на пострадалите при паднало скеле на строителна площадка в София в неделя, миналата седмица. Тогава няколко души пострадаха, а един загина.
Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си, каза Лазаров.
Набраните вчера пари са 3 809 лв., като 1200 лв. от тях ще бъдат предадени на семейството на единия от пострадалите - Кирил, който вече е изписан от болница, но трябва да продължи лечението си и няма да има възможност да работи, докато се стабилизира. Другите 2600 лв. ще бъдат дадени на семейството на Румен, който е в тежко състояние и кома. Необходимо е, след
Благотворителен концерт под наслов „За Поля – с любов“ събра на една сцена в Разград любители на изкуството от различни възрасти. Музикалната проява, организирана от Капанския ансамбъл, бе в подкрепа на Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Залата на Общинския културен център се препълни с жители на Разград, дошли да съпреживеят магията на музиката и танца, и да станат съпричастни към съдбата на Поля, която от 25 години е част от Капанския ансамбъл.
В концерт-спектакъла се включиха артистите от Капанския ансамбъл и формациите към него - Средношколската танцова формация „Лудогорска младост“ и Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. Участваха още Средношколският танцов състав при Народно читалище „Напредък – 1901“ и танцьорите от Детския танцов състав „Гецовлийчета“ при Народно читалище „Просве
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
Откриването на празника ще е на 28 ноември. Щандовете на участниците ще бъдат разположени в пространството около зала "Катя Попова". Очаква се само пчелари от Плевенска област да представят своята продукция от мед, пчелни продукти, козметика и други.
Целта на този празник е да заострим вниманието на плевенчани към ползата от консумацията на мед и пчелни продукти, която за съжаление е все още ниска в нашата страна, коментира доц. Станчев.
Петьо Петров е категоричен, че на базара ще бъде изложена само висококачествена продукция от местни производители.
Акцент в празника ще бъде т.нар. европейска медена закуска. Тя ще се състои на 30 ноември във фоайето на зала "Катя Попова". Ще бъдат предложени различни сладкарски изделия, направени или поднесени с мед. След закуската специално за децата ще се организира пчеларска арт работилничка за изработване на различни изделия.
В програмата на празника са включени и лекции, подготвени от лектори от Словения. Те ще представят пред аудиторията в Плевен темите за апитерапията и апитуризма на Словения, и за преподаването на пчеларството в детските градини и училищата на Словения. Лекциите ще бъдат изнесени в зала "Катя Попова" на 30 ноември при свободен вход.
На девет места по пътищата в Монтанско през тази нощ е имало паднали от силния вятър дървета. Всички те са премахнати бързо и шосетата са освободени за движение на автомобили, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Заради съборени от вятъра дървета временно се е налагало движение в едното платно на пътищата при селата Спанчевци и Долно Озирово в община Вършец, Ерден – община Бойчиновци, Гаврил Геново и Челюстница в община Георги Дамяново, Николово – община Монтана, Якимово в община Якимово и на изхода от село Бързия към прохода Петрохан, който е най-късият път от областите Видин и Монтана към София.
От Метеорологичната станция в Монтана съобщиха , че през тази нощ поривите на вятъра в региона са достигали до 20 метра в секунда. Стана въпрос за щорм, но с не много голяма сила, уточниха метеоролозите.
Областният управител на Монтана Калин Хай
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе.
От граничния пункт съобщиха , че трафикът от тежкотоварни превозни средства е изключително интензивен.
Около 40 камиона изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите тежкотоварни превозни средства са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен.
Йордан Тенев пътува от България за Финландия.
"Пристигнах на паркинга в Русе в 18:40 часа вчера и чаках до 11:30 часа днес. Много е интензивен трафикът. Не знам на какво се дължи. Някой път много бързо става - за час - два, но друг път се чака много. Шофьорската професия е лесна, стига да си мераклия", обясни Тенев.
Николай Пантов пътува за Букурещ.
"Ужас е. Голямо дремене. Пристигнах в 18:30 часа вчера и още не съм минал. Професията ни не е труд
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
Община Ямбол започна обществено допитване за проектобюджета си за 2025 година. Граждани, представители на бизнеса, институции и неправителствени организации могат да подават предложения и препоръки до 17 декември т.г., съобщават от местната управа.
Предложения могат да се подават по електронен път на сайта на общинската администрация чрез формата за обратна връзка, на имейл budjet2025@yambol.bg, както и в специална урна, поставена във фоайето на партерния етаж на Общината.
Допитването и последващата кампания за информиране на гражданите за основните приоритети и обекти, включени във вече одобрената бюджетна рамка, са двата основни инструмента за гарантиране на максимална публичност и прозрачност при формирането и управлението на местните финанси, допълват от кметството.
Приетият в началото на тази година бюджет на Община Ямбол бе в размер на близо 127 млн. л
С официална церемония и водосвет в Симитли бе поставено началото на изграждане на противопожарна служба, каквато до момента нямаше в общината. Тя ще се помещава в терена на бившето поделение на Гранични войски в общинския център.
Инициативата за изграждането започна миналата година, като Регионалната дирекция и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ я приемат с радост, тъй като тук се случват много и сложни пожари, каза пред журналисти директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. Той посочи, че близостта на противопожарен екип ще съкрати времето за реакция в района, който предполага много горски пожари, каквито имаше и тази година.
Изграждането на противопожарен участък е по инициатива на общинското ръководство на Симитли. След церемонията
Трябва да се консумират пчелни продукти, защото те са дар от природата и ни дават здраве, подчерта Петьо Петров. Бих пожелал на хората денят им да започва и да завършва с лъжичка мед, а бурканчето с мед да е постоянно на трапезата, допълни доц. Станчев.